Vydržení

Dobrý den, před přibližně padesáti lety zakoupil můj prapradědeček od souseda pozemek (bez zápisu do katastru nemovitostí, bez smlouvy). Do nedávna bylo vše v pořádku, s pozemkem jsme nakládali jako s vlastním majetkem (postavili jsme na něm kůlnu a dřevník, částečně jsme jej zatravnili), žádné problémy se sousedy jsme neměli. Poté ale sousedé pozemek s domem prodali a noví sousedé přišli s tím, že podle mapy a měření je kus našeho pozemku jejich. Chtějí po nás, abychom stavby na něm zbourali a pozemek jim dali nebo jim jako náhradu za pozemek přenechali jiný kus zahrady. Můžeme se v našem případě bránit tím, že jde o vydržení? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vážená paní,

  ve Vašem případě by se mělo jednat o vydržení, neboť jste užívali v dobré víře a to oprávněnou držbou po dobu více než deseti let. Vzhledem k tomu, že Vaši sousedé se nyní tohoto pozemku domáhají, tak patrně nebude možné, aby došlo k nespornému vydržení. V tomto případě bude nutné se obrátit na soud a vlastnické právo bude zaneseno do katastru až na základně pravomocného rozhodnutí soudu.

  Omlouváme se všem, že v předchozí odpovědi byla chyba, která by mohla navodit dojem, že vydržecí listina, respektive notářský zápis pro nesporné vydržení by mohl být pouze jednostranným právním úkonem a katastr by na jeho základě mohl vlastnické právo zapsat. Dále musíme zdůraznit rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 17. dubna 2007, který stanovuje, že před 1. 1. 1992 nebyly pozemky způsobilé být předmětem osobního vlastnictví a tudíž je nebylo možné vydržet. Vaše vydržovací lhůta tedy počala běžet od 1. 1. 1992. a trvala po dobu deseti let.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.