Nárok na dědictví v případě žití ve společné domácnosti?

Dobrý den, píši Vám sem s prosbou své matky, které náhle zemřel přítel-druh, se kterým soužila 24 let ve společné domácnosti. Nikdy se za něj neprovdala, neboť to nebylo pro ně podstatné. Bohužel strýc, jak mu říkám, zemřel nenadále ze dne na den, nezanechal žádnou závět, tudíž jak jsem si zjišťovala přijdou na řadu v dědickém řízení děti? Můj dotaz směřuje tam, jestli moje matka - družka bude mít také nárok na nějaké dědictví, protože žije v domě, který je napsán na zesnulého, a většina věcí, které spolu nabyli za těch 24 let také, tudíž se nachází v nejisté situaci a obavě o to, co bude dál? Může tedy si nárokovat alespoň podíl dědictví. Zesnulý má 2 vlastní děti a jedno (já) nevlastní dítě. Prosím poraďte, jak se v této situaci chovat a jak postupovat?

Odpověď:

Vážená paní,

v případě dědění ze zákona (tj. neexistuje platná závěť) je občanský zákoník bohužel poměrně jednoznačný. V první dědické skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel, všichni rovným dílem. Teprve v případě, že nedědí žádné dítě, může ve druhé skupině (nebo třetí pokud zůstavitele nepřežili jeho rodiče) dědit osoba spolužijící. To znamená, že by měly ve Vašem případě dědit všechen zůstavitelův majetek rovným dílem jeho vlastní děti. Vaše maminka samozřejmě dostane věci, které patří jí a ne zůstaviteli, v případě "společných" věcí proběhne vypořádání podobné vypořádání majetku manželů. Navíc řízení o dědictví upřednostňuje dohodu dědiců. To znamená, že je tu šance, že se zůstavitelovy děti s maminkou nějak domluví. A jako poslední možnost mohou dědicové dědictví odmítnout a potom by dědila Vaše maminka ve druhé, resp. třetí, skupině.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.