Nevydání potvrzení o zaměstnání (zápočtového listu)

Dobrý den, V roce 2014 byla jsem zaměstnana v nějaké společnosti, chtěla jsem několik krát rozvázat spolupráce kvůli tomu, že majitel nevyplatil mi mzdy. Žadala jsem taky učetní kancelář se kterou ta společnost spolupracovala o připravení zápočtového listu a jiných dokladů, jen mi řekli, že mi to neudělaji kvůli tomu, že majitel jim taky nezaplatil za služby. Řekněte mi prosím zda ta účetní kancelář podle zákona má nárok na to aby to pro mně neudělat? Jak to mám dál s nimi řešit? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vážená paní,

v souladu s ustanovením § 313 zákona č. 262/2006 Sb, zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů je zaměstnavatel povinen Vám po skončení pracovního poměru vydat potvrzení o zaměstnání. Tento nárok nelze tedy uplatňovat po účetní společnosti, ale pouze po zaměstnavateli. V případě, že Vám zaměstnavatel toto potvrzení o skončení pracovního poměru z jakéhokoliv důvodu nevydal, pak je namístě obrátit se na orgány inspekce práce a podat podnět k prošetření postupu zaměstnavatele. V takovém případě se zaměstnavatel vystavuje riziku sankce ve výši do 300.000,- Kč. Podnět k prošetření postupu zaměstnavatele můžete jednoduše online podat zde. Dále je pak na místě uvažovat i Váš nárok na případnou náhradu škody, která Vám protiprávním jednáním zaměstnavatele může vzniknout či vznikla. Pokud by i výše uvedený postup nevedl k tomu, že  by Vám zaměstnavatel potvrzení o zaměstnání (zápočtový list) vydal, pak je možné se jeho vydání domáhat soudní cestou.

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši Bezplatnou právní online poradnu

Dotazy z Bezplatné právní poradny

    Reklama