Překročení zákonného rozsahu 300 hodin u DPP

Dobrý den, pokud přesáhnu nevědomě 300 odpracovaných hodin za rok, jaké právní důsledky nebo postihy to má vůči mé osobě? Velice děkuji za odpověď. 

Odpověď:

Vážený pane,

v souladu s ustanovením § 75 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů nesmí u dohody o provedení práce rozsah práce v kalendářním roce přesáhnout 300 hodin. V případě, že k tomuto již došlo, pak bude sankce směřovat vůči zaměstnavateli, kterému hrozí, pokud se jedná o fyzickou osobu a k porušení povinnosti nedošlo v rámci podnikatelské činnosti, dle ustanovení § 12 odst. 1 písm. c) ve spojení s odst. 2 písm. c) téhož ustanovení zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o inspekci práce") peněžitá pokuta do výše 2.000.000,- Kč. V případě, že je zaměstnavatel pravnickou osobou či fyzickou osobou, kdy porušení povinnosti došlo v rámci podnikatelské činnosti, pak bude sankcionován pokutou do stejné maximální výše, avšak dle ustanovení § 25 odst. 1 písm. c) ve spojení s odst. 2 písm. c) téhož ustanovení zákona o inspekci práce.

 

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši Bezplatnou právní online poradnu

Dotazy z Bezplatné právní poradny

    Reklama