Trestný čin znehodnocení platebního prostředku?

Dobrý den , měl bych na vás dotaz nikde se nemůžu dočíst a při tom vím že to tak je . Že úmyslné znehodnocení bankovek či mincí je trestně z odpovědno . Rád bych věděl jaký je to paragraf. Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď:

Vážený pane,

trestnost jednání, jež uvádíte je ve společnosti poměrně rozšířeným mýtem. Za normálních okolností se může člověku stát, že roztrhne například papírovou bankovku v nominální hodnotě sto korun českých. Pokud by to udělal úmyslně, tj. měl v plánu například jen tak bez motivu tuto bankovku roztrhat, tak se nejedná o jednání, jež by bylo hodnocena dle současného trestního zákoníku jako trestné. Tedy pokud úmyslně znehodnotíte bankovku, tak se nejedná o naplnění skutkové podstaty některého z hospodářských trestných činů. Presumuje samozřejmě poškození bankovky, jež je ve Vašem vlastnictví. Jinou otázkou by však bylo případné pozměnění bankovky. K tomu srovnejte blíže zejména ustanovení § 233 - § 239 zákona číslo 40/2009 Sb. trestní zákoník. 

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši bezplatnou právní poradnu online zdarma.

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši Bezplatnou právní online poradnu

Dotazy z Bezplatné právní poradny

    Reklama