Agent provokatér v českém právním řádu?

Dobrý den, děkuji za odpověď v předchozím dotazu, ale ještě jsem zapomněla dodat, že v televizi říkali agent provokatér, tak to ale je opravdu jak za minulého režimu, tak jak to tedy je?

Odpověď:

Vážená paní,

   obecně v teorii hovoříme o dvou upravených typech agenta - agent kontrolor a agent provokatér. Jak bylo popsáno v předchozí odpovědi, tak se jednalo o institut agenta kontrolora, jehož počínání a podmínky jsou výslovně upraveny zákonem a nejsou ledabylé. Poslední leta se vedla diskuse nad použitím agenta provokatéra. Obecně je téma policejní provokace celkem široce uchopitelné, jak bylo poukázáno již v rámci kapitoly o předstíraném převodu. Ústavní soud se ve svém nálezu III. ÚS 597/2009 vyjádřil v tom smyslu, že úprava agenta provokatéra se v českém právním řádu nenachází. Dále je potom nutno zmínit, že je to i logické a analogie je již z podstaty nepřípustná. Tato otázka není v našem právním řádu upravena zejména i z toho důvodu, že nás stát je založen na demokratických principech a i z těchto potom vychází naše Ústava, se kterou by jakákoliv myslitelná úprava agenta provokatéra byla v jasném rozporu. Navíc i trestněprávní teoretici uvádějí, že v případě agenta provokatéra by se jednalo o nepřímé pachatelství. Prostě v našem právním státu jaksi není možné, aby policejní orgán dotvářel či přímo podněcoval skutkový děj, který bude zakládat trestný čin.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.