Vymáhání dluhů

Dobrý den, měl bych dotaz ohledně vymáhání dluhu jednoho mého dlužníka. Zatím jsem se nerozhodl, jestli postoupím pohledávku určité firmě (ty chtějí z částky 50%), nebo vyřeším soudní cestou. Jedná se o částky 10.000+5.000 Kč u jednoho dlužníka, u kterého mám uzavřenou Smlouvu o půjčce peněz v hotovosti. Tříletá promlčecí lhůta u jedné smlouvy vyprší za několik měsíců, tak je asi nejvyšší čas začít to řešit. Dlužník nekomunikuje. Nemám se soudy příliš zkušenností, tak nevím příliš, jestli se mám obrátit na PČR, advokátní kancelář, apod. Nerad bych taé utratil celé jmění, aniž by se mi od něj vrátila jediný Kč. Děkuji za radu.

Odpověď:

Vážený pane,

celou situaci je vhodné nejprve řešit mimosoudní cestou. Novela občanského soudního řádu zavedla povinnost tzv. předžalobní výzvy. Tato výzva musí být odeslána dlužníkovi nejméně 7 dnů před podáním žaloby. V případě, že by došlo k nesplnění této povinnosti, tak to sice nemá za následek nepřiznání práva Vám jako věřiteli, ale nebudou Vám přiznány náhrady nákladů řízení, což je u poměrně bagatelních pohledávek značná částka. Doporučujeme tedy vyzvat dlužníka prostřednictvím jiného subjektu. Tímto subjektem může být samozřejmě advokát nebo společnost zabývající se vymáháním pohledávek. Z praxe je však nutné říci, že spousta společností, které se vymáháním pohledávek zabývají, tyto bagatelní pohledávky sice převezmou k vymáhání, ale za podstatně horších podmínek, což pro Vás v případě úspěchu znamená, že vymožená částka může být podstatně zkrácena o tyto náklady. V této věci se však můžete obrátit na odborníky.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.