Bezplatná právní poradna

Bezplatná právní poradna online zdarma je Vaší možností, jak se pokusit využít právní pomoc zdarma. Do bezplatné právní poradny můžete vkládat nejrůznější dotazy, podněty apod. v souvislosti s jakoukoliv právní oblastí.


 

Bezplatná právní poradna je online, zdarma a je vždy otevřena a přístupna Vašim dotazům, podnětům apod.

Bezplatnou právní poradnu zdarma můžete využít tak, že prostřednictvím níže uvedeného formuláře můžete vložit textaci svého dotazu/podnětu apod.

Textace Vašeho dotazu/pondětu apod. pak bude posouzena administrátorem z hlediska jejího obsahu. Zejména upozorňujeme, že pokud bude obsahovat vulgarismy nebo jakýkoliv osobní údaj, tak dojde k jejímu okamžitému smazání. Neuvádějte proto do textace Vašeho dotazu/podnětu apod. žádná jména, příjmení, e-mailové adresy, telefonní čísla apod. 

Po výše uvedeném posouzení textace Vašeho dotazu/podnětu apod. dojde k jeho přidělení konkrétnímu právnímu expertovi, který jej zpracuje a následně nechá spolu s odpovědí zveřejnit buďto na níže uvedeném fóru nebo v rámci sekce návody.

Z důvodu velkého množství Vašich dotazů, podnětů apod. doporučujeme kontrolovat náš portál na týdenní bázi od vložení Vašeho dotazu/podnětu apod. Odpověď na Váš dotaz/podnět apod. pak můžete nalézt v níže uvedeném fóru podle data jejího vložení, v rámci sekce návody prostřednictvím nebo i s pomocí fulltextového vyhledávání pomocí některých klíčových slov z Vašeho dotazu.

 

Děkujeme

  

Vaše bezplatná právní poradna online zdarma z právního portálu pravni-rady.eu

 

Nová zpráva


Dědictví a vyplacení švagrové II.

Dobry den.Děkuji za rychlou reakci na můj dotaz.Opravdu to je užasne jak pomahate druhym zdarma,,fakt moc díííkykiss prosím eště k te švagrove ...ma tam ten trvaly pobyt...když ho sama nezruší muže ji trvaly pobyt zrušit bez její přítomností třeba ta její tchyně- vlastník domu,,,,ja jsem psala vždycky maminka ale myslela jsem její  tchyni u ktere bydlí -aby to bylo jasnější. ...Nebo to je tak že  když se dům proda tak se jí ten trvaly pobyt ruší automatický .Nebo jak to udělat ...aby tam ten tr.pobyt neměla. Děkuji mooc.

Odpověď:

Vážená paní,

děkujeme za zpětnou vazbu a velice si jí vážíme, je to pro nás to největší možné zadostiučinení. Nyní k Vašemu dalšímu dotazu - otázku zrušení trvalého pobytu vlastníkem nemovitosti jsme již v bezplatné právní poradně měli a vyskytuje se i v návodech. Přímy odkaz s proklikem na tento návod je ZDE. Velmi přehledné informace k tomuto tématu naleznete i na webu Ministerstva vnitra České republiky ZDE. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.


úterý 20. duben 2021 17:59
Zřeknutí se dědictví, dluh k notáři a vdovský důchod

Chtěl bych se zeptat jsem syn a zařizoval jsem pohřeb otce.Maminka na LDN.Zařizoval jsem i důchod mamce po otci protože nemá svůj důchod nikdy nepracovala.Nyni jsem dle dopisu zjistil že otec má dluh majetek žádný tak se chci zřeknout dědictví to asi mužů.Rovněž chci aby maminka se zřekla nevím jestli může když po otci bude pobírat důchod.S LDN půjde do domova důchodců kde s důchodem tak akorát vyjde.Proto se ptám jestli matka se může zřeknout. Teprve budu předvolán k notařce tak ať vím jak se za chovat.děkuji za odpověď

Odpověď:

Vážený pane,

je nám líto Vaší ztráty a svízelné finanční situace Vaší paní maminky, ale o její vdovský důchod se bát nemusíte. Jedná se o druh dávky, který přísluší přímo Vaší paní mamince po splnění zákonných povinností a nijak se neváže k pozůstalosti a dispozici s ní. Vy i Vaše paní maminka se můžete vzdát dědictví bez obavy z vlivu na vdovský důchod. V případě Vašeho zájmu přikládáme i odkaz, kde se můžete v případě Vašeho zájmu dozvědět o vdovském důchodu více - VDOVSKÝ DŮCHOD. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.


pondělí 19. duben 2021 19:00
dědictví a vyplacení švagrové

Dobry den. Chtěla bych vas požadat o bezplatnou pravní poradnu.  Mame problem se švagrovou,ktera bydlí s manželovou  maminkou v domě ,její manžel bratr meho manžela zemřel před patnacti lety,švagrova si nikoho už nenašla tak zustala  celou tu dobu  u te maminky,protože by něměla kam jít. Celou dobu nedělala a mamince žadny penize nedavala ,brala invalidní důchod ale ten měla jen pro sebe.Ted ale maminka chce dum prodat. Vlastníky  jsou maminka a muj manžel ,švagrova tam ma ale  trvale bydliště,když probíhalo řízení když ten švagr umřel tak se vzdala dědictvi....děti neměly. Tak se chce maminka zeptat jestli ji  musí vyplatit....   Omlouvam se za pravopis nějak to nejde.  Děkuji za odpověd.

Odpověď:

Vážená paní,

nejsme si jistí, jestli jsme z Vašeho dotazu správně odvodili Vámi popsané příbuzenské vztahy a další skutečnosti. Každopádně maminka a Váš manžel samozřejmě mohou dům prodat bez nutnosti vyplácení Vaší švagrové. Existence trvalého pobytu též nemá na tento prodej žádný vliv. V případě, kdy by tento dům byl kdysi součástí dědictví, kterého se Vaše švagrová vzdala, tak opět není nutné ji jakkoliv vyplácet. Naše odpověď je pouze obecným vodítkem, neboť neznáme detaily Vašeho případu. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.


pondělí 19. duben 2021 18:53
Finanční potíže, invalidní důchod a pracovní úraz

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o bezplatní právní radu. Dostal jsem se do finančních potíží z důvodu úrazu v zahraničí kde jsem pracoval. Byl jsem zařazen do I. stupně trvalé invalidity kvůli ztrátě sluchu -93% + těžká migréna s aurou. Byl mi přiznám invalidní důchod ve výšší 5 000,- Kč. Kvůli tomu se mi nedaří najít práci, prozatím mám brigádu / rozvoz obědů, plat mi vychází cca 6 000,- Kč. Splácím hypotéku, úvěru v bance a leasing na auto. Banka a leasingová společnost mi neuznali invaliditu a také mi zamítli žádost o snížení měsičních splátek.  

Odpověď:

Vážený pane,

chápeme Vaši tíživou situaci, kterou je třeba řešit, neboť zesplatnění úvěrů by vedlo pouze k jejímu zhoršení. Předně nevíme, zdali k Vašemu úrazu v zahraničí došlo při práci či nikoliv. Pokud by se tak stalo v rámci plnění pracovních úkolů, tak by se jednalo o pracovní úraz a měl byste nárok na jeho odškodnění ze strany Vašeho zaměstnavatele. Z Vašeho dotazu to však není zřejmé. Dalším aspektem je výše invalidního důchodu. V závislosti na zjištěném stupni invalidity se invalidní důchod nyní rozlišuje na invalidní důchod pro invaliditu prvního, druhého a třetího stupně. Rozdíl mezi jednotlivými stupni invalidity spočívá v míře poklesu Vaší pracovní schopnosti (pokles o 35 % až 49 % znamená invaliditu prvního stupně, o 50 % až o 69 % invaliditu druhého stupně a o 70 % a více pak invaliditu třetího stupně). Pokud se jedná o stupeň invalidity, do kterého jste byl zařazen, je možné proti tomu brojit prostřednictvím námitek, které je však nutné podat do 30 dnů ode dne doručení rozhodnutí ČSSZ. Při podání námitek je možné doložit nové lékařské zprávy a případně nechat zpracovat na Váš zdravotní stav znalecký posudek, který by mohl pomoci s prokázáním vyššího stupně invalidity, což by Vám zajistilo vyšší invalidní důchod. V případě neúspěchu v rámci námitek je pak možné podat i správní žalobu. Naše odpověď je pouze obecným vodítkem, neboť neznáme detaily Vašeho případu. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.


pátek 16. duben 2021 16:22
Dotaz ke zrušené opravě vozidla, vrácení zálohy a skladnému

Dobrý den,  mám dotaz, jak řešit tuto vzniklou situaci:

 Potvrzení o zakázce

 pan..... a  (Já), se dohodli na provedení opravy vozidla....(nemá SPZ)

 Strany se dohodly na opravě a vyvaření vozidla, a to do termínu 1 měsíc od podpisu této smlouvy, tj. do 10,4,2021

 Cena zakázky: materiál cca 5,500Kč

                             práce:tranzit

(Já) přebírá výše zmíněné vozidlo a finanční zálohu na materiál ve výši 3000Kč.

 ------------------------------------

Toto je sepsané potvrzení o zakázce.

Jde mi o to, že po cca týdnu se zjistilo, že by skutečná oprava vozidla byla poněkud vyšší, a tedy by se nevyplatila. Zadavatel tedy po mailu zakázku zrušil. Ale: chtěl uvedenou zálohu vrátit na jeho účet, a to celou, i když jsem již polovinu utratil za materiál na opravu ještě před jeho rozhodnutím, že oprava činěna nebude. Na účet jsem mu tedy peníze odmítl poslat všechny a i proto, že bych neměl jistou, že vozidlo z mého pozemku vůbec odveze.Zdělil jsem mu, že mu tedy zálohu předám při převzetí vozu. Na to konto mi začal vyhrožovat právníkem a už vůbec nekomunikuje a vozidlo je stále na mém pozemku. Jak tuto situaci mohu řešit? Jak finanční, tak zbavení se jeho vozu? Mohu mu počítat pronájem zahrady, když odmítá auto odvézt? Ještě dodávám, že nejsem podnikatel, jednalo se o přátelskou výpomoc.

 Děkuji za radu a s pozdravem

Odpověď:

Vážený pane,

Váš dotaz se bez dalších informací nedá komplexně zpracovat na plnohodnotnou odpověď. Odpověď tedy bude jen v obecné rovině založené na informacích obsažených ve Vašem dotazu. Určitě není právně představitelná situace, že by bylo jedině nutné, abyste vrátil celou zálohu pouze poukázáním na bankovního účet objednatele. Vzhledem k nízké finanční objemnosti zakázky nemá v této fázi cenu ani pro jednu stranu případného sporu řešit právní zastoupení (vyhrožovat právníky, jak uvádíte, že odepsal objednatel). Navrhujeme tedy, abyste se nejprve pokusili o smírné řešení celé záležitosti. Nevíme podrobnosti ohledně nákupu materiálu, jeho případného spotřebování, člověkohodin, které jste doposud na díle strávil apod. Předpokládáme ale, že dokážete alespoň odhadnout náklady, které jste musel vynaložit do té doby, než došlo ke zrušení zakázky, tyto náklady tak odečtěte od přebrané zálohy a navrhněte objednateli, že zbytek mu předáte fyzicky při zpětném přebrání vozidla. V případě, kdy jednoduché smírné řešení nebude možné a protistrana v podobě objednatele nebude vůbec jakkoliv kontaktní nebo se na Vás již obrátí právní zástupce objednatele s návrhem, který pro Vás nebude akceptovatelný, tak už nemůžeme doporučit nic jiného, než též vyhledat právní pomoc a nechat se zastoupit advokátem. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.


čtvrtek 15. duben 2021 19:20
 
Powered by Phoca Guestbook

Dotazy z Bezplatné právní poradny

 • Výpovědní doba

  Dobrý den, manželovi oznamili v práci, že cela firma končí k 31.1.2013. Zatial im nedali žiadne vypovede. Vieme, že ma narok na 3 odstupne platy, pretože je vo firme 5 rokov. Ale m...

   

 • Překročení 300 hodin u dohody o provedení práce

  Dobrý den, zaměstnávám ve svém obchodě prodavačku na dohodu o provedení práce, ale až nyní jsem zjistil, že u mě tento rok odpracovala cca 470 hodin. Slyšel jsem o tom, že dohoda o...

   

 • 14 denní lhůta na vrácení zboží

  Dobrý den, v obchodních podmínkách internetového obchodu je uvedeno, že: Objednávka je návrhem kupní smlouvy. Kupní smlouva vzniká u osobního odběru až v okamžiku převzetí zboží. Z...

   

 • Zrušení sídla

  Dobrý den , vám přeji , chtěl bych se dovědět jak dále má postupovat v tomto problému .Na mém d rodinném domku bylo uvedeno sídlo společnosti s.r.o. kterou vlastil můj syn , syn tu...

   

 • Podpis různých dokumentů

  Dobrý den, zajímalo by mne, jestli je právně rozdíl v podpisu dokumentu modrou nebo černou propiskou(smlouvy, daňového přiznání...). Je mi tvrzeno, že dokumenty se mají podepisovat...

   

 • Volební období starosty

  Dobrý den. Zajímá mě kolik volebních období může být stále stejný starosta. Domnívám se ,že byla změna zákona ( z neomezené doby na dvě čtyřleté období). Je tomu tak nebo ne ? Děku...

   

 • Pozdržování zápočtového listu

  Dobrý den, velice rád bych Vás požádal o radu. Včera semnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr dohodou. K dohodě jsme podepsali protokol o předání věcí a služebního vozidla. Dne...

   

 • Okamžitá výpověď ve výpovědní lhůtě

  Dobrý den, rád bych se zeptal na následující.Pracoval jsem ve firmě 4 roky (2008-2013). Vždy na dobu určitou 1 roku. Jelikož zákon neumožňoval neustále obnovovat tuto smlouvu na do...

   

 • Propadnutý dárkový poukaz

  Dobrý den, dostala jsem od přítele dárkový poukaz na kosmetcké ošetření pleti (regulérně zakoupený v kosmetickém salonu). Bohužel jsem si nechala poukaz propadnout k 30.5.2013. Je ...

   

 • Pohledavka v insolvenčním řízení

  Dobry den, je mozne se jako veritel prihlasit se svoji pohledavkou , kdyz uz bylo dluznikovi schvaleno oddluzeni? Dekuji za odpoved
  Odpověď:
  Vážená paní,
  ne...

   

 • VŠ titul - od kdy lze používat

  Dobrý den, od kdy má absolvent VŠ právo používat titul? Je to od data kdy ukončil poslední část státní závěrečné zkoušky, od data, kdy děkan podepíše protokol o SZZ nebo od data kd...

   

 • Katastrální úřad pro Ústecký kraj - hrazení cestovného při vyslání zaměstnance k provedení...

  Dobrý den, mám dotaz,co se týče hrazení či nehrazení cestovného při vyslání zaměstnance k provedení preventivní prohlídky? Bude mu hrazeno cestovné, resp. lístky na městskou hromad...

   

 • Placení výživného

  Dobrý den,poznal jsem slečnu a oba jsme se domluvili na nezávazném sexu. U jistila mě,že bere antikoncepci,tak jsem souhlasil. Teď přišla s tím,že je těhotná.. Chci se zeptat,jestl...

   

 • Poškození bankovek

  Dobrý den , měl bych na vás dotaz nikde se nemůžu dočíst a při tom vím že to tak je . Že úmyslné znehodnocení bankovek či mincí je trestně z odpovědno . Rád bych věděl jaký je to p...

   

 • Práce na dohodu.

  Dobrý den, mám dotaz jak je to s příplatkem za odpolední a Soboty ,Neděle, když pracuji na dohodu. Dělám jen 10 dnů v měsíci a žádnou raní směnu. Dále jsem se dočetl že můžu odprac...

   

 • Psaní omluvenek po dosažení zletilosti

  Dobrý den, studuji na gymnáziu 3.ročník, jsem plnoletá, ale od třídního učitele jsem se dozvěděla, že omluvenky mi mohou psát pouze rodiče. Nechápu proč, když už nejsou mými zákonn...

   

 • Do kdy je třeba zaslat zaměstnavateli neschopenka

  Dobrý den, do kdy jsem povinna zaslat zaměstnavateli neschopenku?
  Odpověď:
  Vážená paní,
  neschopenku je nutné doručit zaměstnavateli zásadně neprodleně, res...

   

 • Prodej rodinného domu a znalecký posudek

  Dobrý den, je potřeba při prodeji rodinného domu pořizovat znalecký posudek?
  Odpověď:
  Vážený pane,
  jelikož neuvádíte bližší informace, tak odpověď bude reag...

   

 • Ústně půjčené peníze od příbuzného a jejich splatnost.

  Dobrý den, v lednu 2013 jsem si od sestřina manžela půjčila 10 tisíc korun. Domluvili jsme se ústně, že mu peníze vrátím v říjnu. Mezitím on od sestry odešel, budou se rozvádět. Te...

   

 • Bezplatná právní poradna Louny

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli je v Lounech nebo v okolí bezplatná právní poradna? Děkuji za odpověď.
  Odpověď:
  Vážená paní,
  nemáme informaci o tom, že by...

   

 • Bezplatná právní poradna či právník v okolí Kadaně a Chomutova

  Dobrý den,chtěl jsem se zepta zda-li v okolí Kadaně a Chomutova je bezplaný právník či poradna. A pokud ano, jak taková porada s právníkem trvá. Je mi známo, že zadarmo trvá porada...

   

 • Majitel vs. jednatel u spol. s.r.o.

  Dobrý den, představme si modelový příklad. Firma s.r.o. má jednoho 100% majitele a jednoho jednatele. Majitel a jednatel je každý jiná osoba. Zajímalo by mě co hrozí majiteli firmy...

   

 • Může zaměstnavatel vložit rozhodčí doložku do pracovní smlouvy?

  Dobrý den, mám dotaz ohledně rozhodčí doložky, zdali zaměstnavatel může vložit rozhodčí doložku do pracovní smlouvy?? Děkuji předem za odpověď.
  Odpověď:
  Vážená paní,...

   

 • Uzavření pracovní smlouvy

  Dobrý den, měl bych na Vás takovou prosbu. Zaměstnávám již dlouho dobu paní, ale pracovní smlouva je již zastaralá a patrně neobsahuje veškeré náležitosti, tak jsem se rozhodl, že ...

   

 • Tablet a reklamace

  Dobrý den mám na vás velkou prosbu potřebovala bych poradit. ve společnosti alza.cz jsem v prosinci koupili tablet který po cca 14 dnech přestal nabíjet, když jsme ho odnesli do pr...

   

 • Právní zastoupení

  Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, zda je možné zastoupit bratra v Občansko právním sporu - týká se to vypořádání majetku. Děkuji s pozdravem
  Odpověď:
  Vážená paní,...

   

 • Je možné zpívat československou hymnu?

  Dobrý večer, budeme mít v našem městě významné výročí při kterém žáci ZŠ zazpívají hymnu. V tuto chvíli řeší, zda je možné zazpívat československou hymnu. Tedy jak část Kde domov m...

   

 • Extremismus ve společnosti

  dobrý den, měl bych poněkud zvláštní dotaz, takže nevím, zda mi budete schopni odpovědět, přesto to zkusím. Můj "problém" se týká narůstajícího extremismu ve společnosti, konkrétně...

   

 • Povinnost pracovního oděvu stanoveného zaměstnavatelem

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda může zaměstnavatel nařídit, jaké nosit oblečení, když ho neposkytuje ani na něj nepřiplácí. Požaduje, abychom nosili černé kalhoty a černé plné boty,...

   

 • Platba v drobných

  Dobrý den, dnes večer se mi stala událost která se mi hrubě nelíbila a rád bych se zeptal jestli je z právního hlediska vůbec přijatelná, přesně v 21:00 jsem šel spolu s 2ma svědky...

   

Reklama