Bezplatná právní poradna

Bezplatná právní poradna online zdarma je Vaší možností, jak se pokusit využít právní pomoc zdarma. Do bezplatné právní poradny můžete anonymně vkládat nejrůznější dotazy, podněty apod. v souvislosti s jakoukoliv právní oblastí.


 

Bezplatná právní poradna je online, zdarma a je vždy otevřena a přístupna Vašim dotazům, podnětům apod.

Bezplatnou právní poradnu zdarma můžete využít tak, že prostřednictvím níže uvedeného formuláře můžete vložit textaci svého dotazu/podnětu apod.

Textace Vašeho dotazu/pondětu apod. pak bude posouzena administrátorem z hlediska jejího obsahu. Zejména upozorňujeme, že pokud bude obsahovat vulgarismy apod., tak dojde k jejímu okamžitému smazání. Dále je třeba zmínit, že bezplatná právní poradna je anonymní. Neuvádějte proto do textace Vašeho dotazu/podnětu apod. žádné osobní údaje jako např. jména, příjmení, e-mailové adresy, telefonní čísla apod. 

Po výše uvedeném posouzení textace Vašeho dotazu/podnětu apod. dojde k jeho přidělení konkrétnímu právnímu expertovi, který jej zpracuje a následně nechá spolu s odpovědí zveřejnit buďto na níže uvedeném fóru nebo v rámci sekce návody.

Z důvodu velkého množství Vašich dotazů, podnětů apod. doporučujeme kontrolovat náš portál na týdenní bázi od vložení Vašeho dotazu/podnětu apod. Odpověď na Váš dotaz/podnět apod. pak můžete nalézt v níže uvedeném fóru podle data jejího vložení, v rámci sekce návody prostřednictvím nebo i s pomocí fulltextového vyhledávání zde na portálu pomocí některých klíčových slov z Vašeho dotazu.

Pokud nenaleznete odpověď na Váš dotaz/podnět apod. ani měsíc po jeho vložení, tak je možné, že nastala například některá z níže uvedených skutečností:

nepovedlo se vložení dotazu/podnětu apod. ---) zkuste jej vložit znovu

dotaz/podnět apod. je stejný jako jiný již zodpovězený dotaz/podnět apod. z minulosti ---) vyhledejte jej zde na portálu

dotaz/podnět apod. neobsahuje dostatek informací nutných k jeho zodpovězení ---) zkuste jej vložit znovu s uvedením maxima relevantních skutečností


  Vaše bezplatná právní poradna online zdarma z právního portálu pravni-rady.eu

 

Nová zpráva


koupě nemovitosti

Dobrý den,

  od listopadu řešíme koupi řadového domu přes realitní kancelář M&M. Jediná zrekonstruovaná věc v domě je kuchyňská linka na míru.   Do kupní smlouvy, kterou vytvořila RK jsme chtěli uvést i to, že je kuchyňská linka součástí prodeje nemovitosti, ale realitní makléřka uvedla, že to tam dávat nemůžou, protože je to samozřejmost a kuchyňská linka musí v domě zůstat stejně jako třeba vana.   Nicméně příští týden má dojít k předání nemovitosti a od souseda se k nám dostala informace o tom, že majitele kuchyňskou linku rozebrali a odvezli si ji. Oficiálně to ještě vědět nemáme.    Moje otázka zní, jak máme, prosím, postupovat až při předání nemovitosti opravdu zjistíme, že tam není kuchyňská linka? Je dáno ze zákona, že kuchyňská linka měla v domě zůstat? Můžeme případně požadovat nějakou částku zpět?    Předem mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vážená paní,

ve Vašem případě se jedná nejprve o zanedbání prevence, jelikož v případě kupní smlouvy na nemovitou věc v hodnotě několika milionů korun je opravdu vhodné záležitost konzultovat s odborníkem, který je opravdu na Vaší straně. Vámi uvedená otázka není právně vůbec jednoduchá, neboť z pohledu právních předpisů na ni není jednoznačná odpověď a dokonce i soudní judikatura je v těchto věcech poměrně roztříštěna. Můžeme poskytnout vodítko v tom, že v případě, že by se jednalo o poměrně drahou linku na míru, taky by měla v nemovitosti zůstat nebo by měla být ponížena kupní cena o její hodnotu, ale pokud by se jednalo o levnou linku nějaké klasické modelové řady bez nějakých zásadnějších úprav, tak by byl názor zase opačný. Nacházíte se však ve fázi, kdy opravdu nemůžeme doporučit nic jiného než obrátit se na advokáta. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.


úterý 22. únor 2022 12:22
Nárok na dožití

Dobrý den, mému otci nedávno zemřela manželka která byla vlastníkem domu a vlastnictví nabyla ještě před manželstvím. Má můj otec nárok na podíl z domu? Jeho manželka má ještě syna který chce mého otce vyplatit a vystěhovat. Otec by ale rád dožil v tomto domě. Má nějaký nárok na dožití něco jako věcné břemeno? Manželé byli cca 6 let, a trvalé bydliště tam má psané cca 15 let. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vážená paní,

Váš otec má samozřejmě právo na svůj zákonný podíl, jelikož jako manžel zůstavitelky dědí. Odpověň na druhou otázku však je složitější a bez bližších informací není možné podat relevantní odpověď. S ohledem na detaily je možností celá řada, a to ad absurdum až do té míry, že by syn mohl chtít nechat vypořádat spoluvlastnictví soudem. Bez bližších informací o případu se ale již jedná o spekulace. Každopádně nárok na dožití nebo věcné břemeno Váš otec automaticky ze zákona nemá. Vzhledem k výše uvedenému tak bude nejlepší, abyste se obrátila na odborníka, a to ideálně na advokáta. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.


úterý 22. únor 2022 11:50
Vrácení daru

Dobry den.chci se zeptat jestli může matka po 15letech žádat vrácení daru,který mi darovala ,jedná se o nemovitost .matka má problémy s mou přítelkyni,jinak jsem matce nijak neubližoval.vyhrozuje napadnutím darovací smlouvy a vrácením baráku zpět.jake má šance?

Odpověď:

Vážený pane,

nejprve je třeba říci, že neznáme přesný obsah darovací smlouvy a neznáme ani přesný popis všeho, co by mohlo být relevantní s ohledem na zákonné možnosti vrácení daru například pro nevděk a nouzi. Pokud je to pouze v té rovině, že Vaše paní matka nenalezla ve Vaší přítelkyni zalíbení, tak bychom se napadnutí darovací smlouvy neobávali. Pokud je to však složitější a obsáhlejší problém, tak navrhujeme, abyste se obrátil na advokáta, který s Vámi tuto situaci do podrobna projde a zhodnotí právní aspekty detailů Vašeho případu tak, abyste měl právní jistotu ohledně možného napadnutí darovací smlouvy. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.


úterý 22. únor 2022 10:36
Byt v podílovém vlastnictvi

Dobrý den,

vlastním s bývalým manželem byt v osobním vlastnictví a majetkově jsme se po rozvodu nevyrovnali, tudíž teď máme byt v podílovém vlastnictví půl na púl.Já v něm od rozvodu nebydlím,bydlel tam bývalý manžel do začatku tohoto roku,kdy ho zavřeli a byt je prázdný.Vím,že povinost hradit za byt je na nás obou,ale chci se zeptat jaké mám možnosti.Prodat byt a vyrovnat se s ním na to nepřistoupí.Ani,že já bych ho z jeho půlky vyplatila.A to,že já bych byt hradila a on až se vrátí zpét nastěhuje,nepřipadá v úvahu.Tak se chci zeptat,jestli jde třeba soudně něco vyřešit bez jeho souhlasu.Samozřejmě pokud je tato možnost počítám s tím,že si budu muset sehnat a teď nevím jestli spiš právníka nebo advokáta.

Odpověď:

Vážená paní,

ve Vašem případě by asi bylo nejrozumější spoluvlastnictví vypořádat soudem. Pro tento případ ale doporučujeme, abyste se obrátila na advokáta. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.


pondělí 21. únor 2022 11:28
Záruka na automobil

Dobrý den,

19. února 2019  jsme koupili nový automobil - záruka na něj je 3 roky. Auto je po celou dobu řádně servisováno.

15. února 2022 jsem byl na pravidelné 3 - leté prohlídce

15. února 2022 odpoledne mi chvílemi auto přestalo brzdit.

16. února 2022 při návštěvě prodejce - značkového autoservisu - byla diagnostikována vadná vakuová pumpa. Mám prý ovšem smůlu, protože oni náhradní díl nemají skladem, dostanou jej až příští týden, a to už bude po záruce. Výrobce prý uznává záruku jen podle toho, kdy bylo auto opraveno.

Postupují správně?

Děkuji za odpověď

Odpověď:

Vážený pane,

na Váš dotaz nelze bez bližší znalosti podmínek záruky odpovědět. Obecně však můžeme uvést, že v případě, kdy je záruka prodloužena nad rámec záruky zákonné, tak v tomto případě je již možné se v podmínkách odchýlit mimo rámec zmíněné zákonné záruky. Musíte si tak vyhodnotit, zda-li se Vámi zmíněné v záručních podmínkách nachází či nikoliv. Děkujeme za projevenou důvěru a využití naší bezplatné právní poradny online zdarma.

 


pondělí 21. únor 2022 8:29
 
Powered by Phoca Guestbook

Dotazy z Bezplatné právní poradny

 • Výpovědní doba

  Dobrý den, manželovi oznamili v práci, že cela firma končí k 31.1.2013. Zatial im nedali žiadne vypovede. Vieme, že ma narok na 3 odstupne platy, pretože je vo firme 5 rokov. Ale m...

   

 • Překročení 300 hodin u dohody o provedení práce

  Dobrý den, zaměstnávám ve svém obchodě prodavačku na dohodu o provedení práce, ale až nyní jsem zjistil, že u mě tento rok odpracovala cca 470 hodin. Slyšel jsem o tom, že dohoda o...

   

 • 14 denní lhůta na vrácení zboží

  Dobrý den, v obchodních podmínkách internetového obchodu je uvedeno, že: Objednávka je návrhem kupní smlouvy. Kupní smlouva vzniká u osobního odběru až v okamžiku převzetí zboží. Z...

   

 • Zrušení sídla

  Dobrý den , vám přeji , chtěl bych se dovědět jak dále má postupovat v tomto problému .Na mém d rodinném domku bylo uvedeno sídlo společnosti s.r.o. kterou vlastil můj syn , syn tu...

   

 • Podpis různých dokumentů

  Dobrý den, zajímalo by mne, jestli je právně rozdíl v podpisu dokumentu modrou nebo černou propiskou(smlouvy, daňového přiznání...). Je mi tvrzeno, že dokumenty se mají podepisovat...

   

 • Volební období starosty

  Dobrý den. Zajímá mě kolik volebních období může být stále stejný starosta. Domnívám se ,že byla změna zákona ( z neomezené doby na dvě čtyřleté období). Je tomu tak nebo ne ? Děku...

   

 • Pozdržování zápočtového listu

  Dobrý den, velice rád bych Vás požádal o radu. Včera semnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr dohodou. K dohodě jsme podepsali protokol o předání věcí a služebního vozidla. Dne...

   

 • Okamžitá výpověď ve výpovědní lhůtě

  Dobrý den, rád bych se zeptal na následující.Pracoval jsem ve firmě 4 roky (2008-2013). Vždy na dobu určitou 1 roku. Jelikož zákon neumožňoval neustále obnovovat tuto smlouvu na do...

   

 • Propadnutý dárkový poukaz

  Dobrý den, dostala jsem od přítele dárkový poukaz na kosmetcké ošetření pleti (regulérně zakoupený v kosmetickém salonu). Bohužel jsem si nechala poukaz propadnout k 30.5.2013. Je ...

   

 • Pohledavka v insolvenčním řízení

  Dobry den, je mozne se jako veritel prihlasit se svoji pohledavkou , kdyz uz bylo dluznikovi schvaleno oddluzeni? Dekuji za odpoved
  Odpověď:
  Vážená paní,
  ne...

   

 • VŠ titul - od kdy lze používat

  Dobrý den, od kdy má absolvent VŠ právo používat titul? Je to od data kdy ukončil poslední část státní závěrečné zkoušky, od data, kdy děkan podepíše protokol o SZZ nebo od data kd...

   

 • Katastrální úřad pro Ústecký kraj - hrazení cestovného při vyslání zaměstnance k provedení...

  Dobrý den, mám dotaz,co se týče hrazení či nehrazení cestovného při vyslání zaměstnance k provedení preventivní prohlídky? Bude mu hrazeno cestovné, resp. lístky na městskou hromad...

   

 • Placení výživného

  Dobrý den,poznal jsem slečnu a oba jsme se domluvili na nezávazném sexu. U jistila mě,že bere antikoncepci,tak jsem souhlasil. Teď přišla s tím,že je těhotná.. Chci se zeptat,jestl...

   

 • Poškození bankovek

  Dobrý den , měl bych na vás dotaz nikde se nemůžu dočíst a při tom vím že to tak je . Že úmyslné znehodnocení bankovek či mincí je trestně z odpovědno . Rád bych věděl jaký je to p...

   

 • Práce na dohodu.

  Dobrý den, mám dotaz jak je to s příplatkem za odpolední a Soboty ,Neděle, když pracuji na dohodu. Dělám jen 10 dnů v měsíci a žádnou raní směnu. Dále jsem se dočetl že můžu odprac...

   

 • Psaní omluvenek po dosažení zletilosti

  Dobrý den, studuji na gymnáziu 3.ročník, jsem plnoletá, ale od třídního učitele jsem se dozvěděla, že omluvenky mi mohou psát pouze rodiče. Nechápu proč, když už nejsou mými zákonn...

   

 • Do kdy je třeba zaslat zaměstnavateli neschopenka

  Dobrý den, do kdy jsem povinna zaslat zaměstnavateli neschopenku?
  Odpověď:
  Vážená paní,
  neschopenku je nutné doručit zaměstnavateli zásadně neprodleně, res...

   

 • Prodej rodinného domu a znalecký posudek

  Dobrý den, je potřeba při prodeji rodinného domu pořizovat znalecký posudek?
  Odpověď:
  Vážený pane,
  jelikož neuvádíte bližší informace, tak odpověď bude reag...

   

 • Ústně půjčené peníze od příbuzného a jejich splatnost.

  Dobrý den, v lednu 2013 jsem si od sestřina manžela půjčila 10 tisíc korun. Domluvili jsme se ústně, že mu peníze vrátím v říjnu. Mezitím on od sestry odešel, budou se rozvádět. Te...

   

 • Bezplatná právní poradna Louny

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli je v Lounech nebo v okolí bezplatná právní poradna? Děkuji za odpověď.
  Odpověď:
  Vážená paní,
  nemáme informaci o tom, že by...

   

 • Bezplatná právní poradna či právník v okolí Kadaně a Chomutova

  Dobrý den,chtěl jsem se zepta zda-li v okolí Kadaně a Chomutova je bezplaný právník či poradna. A pokud ano, jak taková porada s právníkem trvá. Je mi známo, že zadarmo trvá porada...

   

 • Majitel vs. jednatel u spol. s.r.o.

  Dobrý den, představme si modelový příklad. Firma s.r.o. má jednoho 100% majitele a jednoho jednatele. Majitel a jednatel je každý jiná osoba. Zajímalo by mě co hrozí majiteli firmy...

   

 • Může zaměstnavatel vložit rozhodčí doložku do pracovní smlouvy?

  Dobrý den, mám dotaz ohledně rozhodčí doložky, zdali zaměstnavatel může vložit rozhodčí doložku do pracovní smlouvy?? Děkuji předem za odpověď.
  Odpověď:
  Vážená paní,...

   

 • Uzavření pracovní smlouvy

  Dobrý den, měl bych na Vás takovou prosbu. Zaměstnávám již dlouho dobu paní, ale pracovní smlouva je již zastaralá a patrně neobsahuje veškeré náležitosti, tak jsem se rozhodl, že ...

   

 • Tablet a reklamace

  Dobrý den mám na vás velkou prosbu potřebovala bych poradit. ve společnosti alza.cz jsem v prosinci koupili tablet který po cca 14 dnech přestal nabíjet, když jsme ho odnesli do pr...

   

 • Právní zastoupení

  Dobrý den, chtěla bych se vás zeptat, zda je možné zastoupit bratra v Občansko právním sporu - týká se to vypořádání majetku. Děkuji s pozdravem
  Odpověď:
  Vážená paní,...

   

 • Je možné zpívat československou hymnu?

  Dobrý večer, budeme mít v našem městě významné výročí při kterém žáci ZŠ zazpívají hymnu. V tuto chvíli řeší, zda je možné zazpívat československou hymnu. Tedy jak část Kde domov m...

   

 • Extremismus ve společnosti

  dobrý den, měl bych poněkud zvláštní dotaz, takže nevím, zda mi budete schopni odpovědět, přesto to zkusím. Můj "problém" se týká narůstajícího extremismu ve společnosti, konkrétně...

   

 • Povinnost pracovního oděvu stanoveného zaměstnavatelem

  Dobrý den, zajímalo by mě, zda může zaměstnavatel nařídit, jaké nosit oblečení, když ho neposkytuje ani na něj nepřiplácí. Požaduje, abychom nosili černé kalhoty a černé plné boty,...

   

 • Platba v drobných

  Dobrý den, dnes večer se mi stala událost která se mi hrubě nelíbila a rád bych se zeptal jestli je z právního hlediska vůbec přijatelná, přesně v 21:00 jsem šel spolu s 2ma svědky...

   

Reklama