Jak vymáhat ústní zápůjčku od známého

Dobrý den,

zhruba před rokem jsem půjčil kamarádovi na provoz restaurace, protože s ohledem na covid a vládní opatření neměl už z čeho provoz financovat. Bohužel jsme o tom nic nesepsali, ale poslal jsem mu to na účet. Teď jsem v situaci, kdy potřebuji sám peníze. Obrátil jsem se na něj s tím, že bych potřeboval peníze vrátit, ale on mě úplně ignoruje, nebere mi telefon, doma se nechá zapírat a já nevím, co s tím… Co mám dělat? Děkuji.

Odpověď:

Vážený pane,

je zřejmé, že Váš kamarád nehodlá nebo nemůže poskytnutou zápůjčku vrátit. Skutečnost, že se jedná o smlouvu uzavřenou ústně na Vašem nároku na vrácení zápůjčky nic nemění, i když může být konkrétní obsah smlouvy těžké u soudu prokázat. Je třeba dbát i na splatnost, kdy u zápůjčky, jejíž splatnost nebyla sjednána, je nutné dlužníka oficiálně vyzvat k vrácení tohoto dluhu, respektive vypovědět uzavřenou smlouvu o zápůjčce, aby nastala splatnost dluhu. Tento bude následně možné vymáhat. Doporučujeme Vám s vymáháním neotálet, neboť se může majetek dlužníka snižovat a nebude tak nakonec v rámci výkonu rozhodnutí (exekuce) z čeho se uspokojit. Často se stává, že se bude možné ještě před podáním žaloby s dlužníkem dohodnout, ale v tomto ohledu nejlépe funguje kvalifikovaná výzva k plnění zpracovaná odborníkem. Doporučujeme se obrátit na odborníky, kde snadno zadáte všechny informace do připraveného formuláře, posouzení probíhá zdarma a nepochybně Vám pomohou s tím, jak v této věci rychle a efektivně postupovat.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.