Exekuce na movitý majetek - ochrana

Dobrý den, syn / 23let / žijící se mnou ve společné domácnosti - trvalý pobyt, podnájemní smlouva - byt je družstevní, členy družstva jsou moji rodiče, má velké dluhy. Z nich jsem mu chtěla pomoci, ručila jsem mu na půjčku / bankovní/, kterou měl dluhy splatit. On peníze utratil, půjčku musím splácet já. S tím už jsem se smířila. Jeho další dluhy mě ale děsí. Nepracuje, a proto nesplácí. Vybavení bytu je zčásti mých rodičů - bylo pořízeno v 70.-80. letech, zčásti moje - pořízeno v době než syn dosáhl plnoletosti a tedy před jeho vyučením. Zajímalo by mě, jak ochránit majetek před případnou exekucí uvalenou na syna. Rodiče bydlí jinde. Někde jsem se dočetla, že by rodiče měli sepsat smlouvu o pronájmu zařízení k užívání a nechat ověřit podpisy na matrice nebo u notáře. Musí být ve smlouvě napsaná každá věc? Jak to bude s věcmi, které jsem koupila já před dosažením synovy plnoletosti? Může exekutor zabavit peníze na mém účtě na úhradu synových dluhů / nemám na mysli dluh, který jako ručitel splácím, ale ostatní jeho dluhy/.

Odpověď:

Vážená paní,

peníze na Vašem účtu nemohou být zabaveny, jelikož vy své závazky plníte a ty syna stojí za ním. Co se týče věcí movitých, tak zde je situace složitější. Nápad ohledně ověřené listny s rodiči ohledně jejich vybavení bychom patrně schválili s tím, že věci budou dostatečně a podrobně popsány. Při případném výkonu rozhodnutí prodejem movitých věcí by měl vykonavatel obstavit věci pouze ve vlastnictví Vašeho syna. Vykonavatel by tedy měl mít postaveno na jisto, že postižený majetek je opravdu povinného, což vyplývá i z judikatury. Na Vás je tedy prokázat, že ostatní věci jsou ve Vašem vlastnictví. Porkázat lze různými způsoby - např. účtenka.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.