Střídavá péče a manipulace dětí otcem

Dobrý den, jsem maminka dvou dětí do deseti let věku. Děti mám společně s bývalým přítelem , naštěstí pro mě jsme nebyli svoji a v lednu jsem se s dětma od něj odstěhovala, protože už jsem nechtěla dál sama fungovat, všechno dělat sama, o všechno se starat, žít se sobcem, cholerou a nervozním člověkem a prostě všechno špatně. Teď mi začíná dělat problémy ( ješitné chlapské ego, ještě se nevyrovnal s tím, že to zvládám i bez něj ) a vyhrožuje střídavou péči. Nemáme nic dané soudně, jen se chci zeptat na případnou konzultaci atd. Psychicky mě šikanuje a vyhrožuje a je manipulativní a extrémně žárlivý, ,chorobně žárlivý a jen chci mít prostě od něj pokoj a klid. Děti ho mají rády samozřejmě, tatínek všechno koupí, slíbí, dovolí všechno na světě, životospráva nula, ale ted, když už jsou děti "vypiplané" z miminek s nima může vlastně cokoliv a taky jima manipulovat. 

Dá se proti tomu nějak bojovat, aby je nedostal proboha do střídavé péče ? 

Odpověď:

Vážená paní,

bohužel se jedná o poměrně častý jev, kdy primárním důvodem, proč se některý z rodičů domáhá střídavé péče, je snaha o „spravedlivé“ rozdělení dětí, kdy primární zájem na tomto uspořádání má ale jeden z rodičů. Hlavním hlediskem úpravy poměrů v péči o děti je však primární zájem dětí, nikoliv Váš nebo jejich otce. Vzhledem k tomu, co popisujete, doporučujeme, abyste se obrátila na místně příslušný orgán sociálně právní ochrany dětí, abyste jej informovala o změnách ve Vaší rodině a také o pravděpodobném vzniku sporu. Vzhledem k vlastnostem otce, které jste popsala ve Vašem dotazu, bude pravděpodobně vhodné v řízení navrhnout provedení znaleckých posudků, aby tyto mohly objasnit výchovné schopnosti otce. Zda-li budou děti svěřeny do střídavé péče, respektive jak budou poměry k nim upraveny bude předmětem rozhodování soudu a bude nutné, abyste se v případném soudním sporu náležitě bránila, s čímž Vám nejlépe pomůže odborník v podobě advokáta. Doporučujeme, abyste se na něj obrátila co nejdříve, neboť manipulaci dětí ze strany otce je třeba začít řešit co nejdříve.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.