Přechod dědictví na děti a vnoučata

Dobry den,

prosim o radu ohledne dedictvi.

Nevim jak to presne formulovat, ale pokusim se. Babicka zdedila dum a pozemky. Mela 2 syny. Jeden nedavno umrel a to je muj otec. Za zivota se na nej nic nestihlo prepsat. Zdedi tedy vsechno pozustaly syn a nebo pulka meho otce nalezi automaticky jeho dvema detem (mne a memu bratrovi)? Otec byl rozvedeny, takze manzelka tam roli nehraje. Jen potrebuju vedet, jestli ze zakona v tomto pripade prechazi dedictvi na vnoucata nebo nemame na nic narok? Babicka uz neni v nejlepsi koncici a vsechny administrativni veci resi stryc a nevime, jak se zachova.

Odpověď:

Vážený pane,

pokud vyloučíme jiné typy zákonného dědění jako dědické smlouvy, závěť apod., tak standardně dědí děti a manžel zůstavitele (zemřelého), jak však můžete vidět níže v ustanovení § 1635 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, tak zákon v tomto případě pamatuje i na Vaši situaci: 

§ 1635

První třída dědiců

1) V první třídě dědiců dědí zůstavitelovy děti a jeho manžel, každý z nich stejným dílem.

2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědický podíl stejným dílem jeho děti; totéž platí o vzdálenějších potomcích téhož předka.

Jak vidíte, tak ve Vašem případě nabýváte s bratrem dědický podíl Vašeho otce.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.