Smluvní pokuta u distančních obchodů - spotřebitel x prodejce

Hezký den, v jistém e-shopu jsem si objednala zboží, pošta však nedoručila oznámení a balík se tedy vrátil zpět odesílateli. Krátce na to přišel e-mail, že v souladu s jejich obchodními podmínkami proto musím zaplatit poštovné a navíc ještě pokutu 200,- Kč. Je pravda, že jsem si jejich obchodní podmínky nepřečetla, ani nevím, kde je měli uvedeny, políčko "souhlasím ..." jsem automaticky zaškrtla, neboť přes Internet nakupuji dlouho a nikdy se nestalo, že by obchodník chtěl vrátit poštovné, natož nějakou pokutu. Zajímalo by mě, zda si obchodník může dát do obchodních podmínek v podstatě co ho napadne a pak je pouze chybou zákazníka, že si podmínky pořádně nepřečetl. Lze se proti placení pokuty nějak bránit? Útočit na Českou poštu, že nedodala oznámení, nemá myslím smysl, s tím už mám své zkušenosti.

Odpověď:

Vážená paní,

Vy obecně pokud uzavíráte takovýto distanční obchod v postavení spotřebitele, tak máte zaručena jistá práva. Například vrátit zboží bez udání důvodu do 14-ti dnů. Aby bylo ale toto možné, tak je třeba zboží vyzvednout a prodejci zpět zaslat. Prodejce tedy v daném případě ale presumuje, že jste ani toto neučinila, zásilku nevyzvedla a nechala českou poštu toto zaslat zpět. V tomto případě ve vztahu VY x PRODEJCE teoreticky došlo k porušení smluvní povinnosti, kde opravdu může být stanovena smluvní pokuta, která by měla být přiměřená, což se domníváme, že je. Na druhou stranu avšak je zřejmé, že toto teoretické porušení smluvní povinnosti nebylo zaviněné Vaším jednáním, nýbrž nejednáním poštovní společnosti. Můžeme se bavit o tom, že Vy byste se měla obrátit na e-shop s tím, že nic platit nebudete, jelikož Vám zboží dodáno nebylo a tedy je dřívější porušení smluvní povinnosti prodejce, jelikož danou věc nedodal. Předpokládáme, že vy jste sice zvolila v e-shopu způsob přepravy, avšak nemáte žádnou odpovědnost za řádnost tohoto. Navrhujeme tedy nejprve ten postup, že prodejci odepíšete, že nic platit nehodláte, jelikož k porušení z Vaší strany nedošlo. Naopak došlo k porušení z jeho strany, jelikož nedoručil Vámi objednanou věc. Dále se rozmyslete, zda ještě o požadované zboží máte zájem. V případě, že ano, nechcet si ho poslat, avšak zaplaťte pouze za zboží a jedno původně dohodnuté poštovné. V případě, že nikoli, tak informujte dále prodejce, že vzhledem k jeho přístupu nemá cenu, aby zboží dále zasílal, jelikož v tomto případě byste od smlouvy stejně odstoupila.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.