Odmítnutí předluženého dědictví

Dobrý den, prosím vás pěkně mám dotaz,náhle mi zemřel manžel,chci se vzdat dědictvi,jestli je to možné v mém případě,po smrti manžela zůtal dluh kolem dvou milionu z podníkánii. Mame jen SJM dva pozemky, hotnota je tak 250000 ,-tisic na které před smrtí manžela už bylo zastavní pravo exekutora, můj přijem důchodu je 8.828,-kč,k tomu mi zustali zplacet tři půjčky, které jsou na me jmeno,musím je zplácet ,po smrtí manžela jsem zůstala bez domova,protože na nájem nemam,leky, jídlo a na žívotně důležíte věci,musela jsem jít bydlet k dceřl je samoživítelká dvou dětí, je to možné v mem případě vzdat se dědictví? 

Odpověď:

Vážená paní,

odmítnutí dědictví je možné za téměř jakýchkoli okolností. Právní úprava je obsažena v § 463 a násl. občanského zákoníku. Paragrafované znění Vám zde přikládáme:

§ 463 (1) Dědic může dědictví odmítnout. Odmítnutí se musí stát ústním prohlášením u soudu nebo písemným prohlášením jemu zaslaným.
(2) Zástupce dědice může za něj dědictví odmítnout jen podle plné moci, která ho k tomu výslovně opravňuje.
§ 464 Prohlášení o odmítnutí dědictví může dědic učinit jen do jednoho měsíce ode dne, kdy byl soudem o právu dědictví odmítnout a o následcích odmítnutí vyrozuměn. Z důležitých důvodů může soud tuto lhůtu prodloužit.
§ 465 Dědictví nemůže odmítnout dědic, který svým počínáním dal najevo, že dědictví nechce odmítnout.
§ 466 K odmítnutí dědictví nemůže dědic připojit výhrady nebo podmínky; rovněž nemůže odmítnout dědictví jen zčásti. Taková prohlášení nemají účinky odmítnutí dědictví.
§ 467 Prohlášení o odmítnutí dědictví nelze odvolat. Totéž platí, prohlásí-li dědic, že dědictví neodmítá.
§ 468 K dědici neznámému nebo k dědici neznámého pobytu, který byl o svém dědickém právu vyrozuměn vyhláškou soudu a který v určené lhůtě nedal o sobě vědět, se při projednávání dědictví nepřihlíží. Jeho opatrovník nemůže prohlášení o odmítnutí či neodmítnutí dědictví učinit.

Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.