Dědění stavebního spoření i pro dědice bez letitého zájmu?

Dobrý den, zemřelé mámě jsem platila 4 roky (pravidelně měsíčně) stavební spoření, které je na její jméno, platby šli z mého účtu. Po její úmrtí se zůstatek na stavebním spoření má prý přerozdělit celý mezi mne a dalšího dědice (který se o babičku vůbec nestaral, nic jí nespořil, 20 let ji neviděl a teď chce ze všeho půlku podle zákona). Měl by správce dědičství přihlížet k výše uvedenému a celý zůstatek stavebního spoření by měl připadnout pouze mně? Pokud ano, podle jakého paragrafu, protože jmenovaný správce-notář, který dědičství vyřizuje mi řekl, že jsem spořila ako dárek pro toho druhého dědice?

Odpověď:

Vážená paní,

musíme nejprve konstatovat, že vyjádření notáře bylo celkem neprofesionální, avšak ve své podstatě má laicky řečeno opodstatnění. Presumujeme tedy, že neexistuje žádná závěť a nedošlo ani k žádnému vydědění. Jste tedy dva dědicové a nastoupilo dědění ze zákona. Tento dědic má tedy na toto právo stejným poměrem jako Vy. Je třeba si uvědomit, že není relevantní, kdo fakticky hradil stavební spoření. Relevantní je, čí toto bylo, na koho to bylo vedeno, kdo toto podepsal a prostě byl účastníkem vztahu, se kterým bylo toto uzavřeno. Vzhledem k tomu, že se jednalo o Vaši matku a hradila jste tedy Vy, tak dále předpokládáme Vaši intenci mít pravděpodobně maximalizován příspěvek od státu, kdy Vy jste patrně už jedno stavební spoření měla a druhé jste chtěla mít tedy vedeno na Vaši maminku. Z pohledu výše současných úroků u spořících účtů v našich končinách chápeme, že tato varianta se Vám jevila jako nejvýhodnější, avšak nesla s sebou rizika a na jedno z nich jste bohužel tímto způsobem doplatila.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.