Zákoník práce a postup zaměstnavatelů při doručování dle § 334 odst. 1?

  V tomto návodu se nebudeme zabývat konkrétním dotazem, jelikož dotazy podobného typu se nám v poradně množili a mají společného jmenovatele. Tímto společným jmenovatele je neznalost doručování dle zákoníku práce ze strany zaměstnavatelů, konkrétně se to týká ustanovení § 334 odst. 1, které odcitujeme:

  Písemnosti týkající se vzniku, změn a skončení pracovního poměru nebo dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, odvolání z pracovního místa vedoucího zaměstnance, důležité písemnosti týkající se odměňování, jimiž jsou mzdový výměr (§ 113 odst. 4) nebo platový výměr (§ 136) a záznam o porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce (dále jen „písemnost“), musí být doručeny zaměstnanci do vlastních rukou.

  Problémy vznikaly různé. Zaměstnavatel nechal podepsat například ukončení pracovního poměru a nechal si jediné vyhotovení nebo například udělal fotokopii a zaslal poštou apod.

Řešení:

  Jedna podobná kauza se dostala až k Nejvyššímu soudu České republiky, který v rámci své sjednocující soudní praxe vydal v rámci jednoho judikátu tuto konkrétní právní větu:

Při osobním doručování písemností uvedených v ustanovení § 334 odst. 1 zák. práce do vlastních rukou zaměstnance musí být zaměstnanci předána (odevzdána) do vlastních rukou listina s vlastnoručním podpisem jednající osoby; nestačí, jestliže zaměstnavatel umožní zaměstnanci seznámit se s obsahem listiny s vlastnoručním podpisem jednající osoby například tím, že mu ji předloží k nahlédnutí, a poté mu předá pouze fotokopii této listiny, která obsahuje jen grafickou napodobeninu tohoto podpisu.

  Nyní tedy máme za to, že nemohou již vnikat nesrovnalosti a vy přesně víte, jakým způsobem má zaměstnavatel vzhledem k ustanovení § 334 odst. 1 zák. práce postupovat.


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.