Doklad totožnosti

Dobrý den, měla bych dotaz, co se považuje za doklad totožnosti. Stalo se mi totiž, že mi na úřadu práce mi nevyřídili žádost, protože jsem neměla občanský průkaz, ale pouze cestovní pas.

Odpověď:

Vážená paní,

legální definice, která by přímo určovala definičně termín doklad totožnosti není. Obecně bychom jazykovým výkladem došli k tomu, že se jedná o jakýkoliv úředně vydaný doklad, kterým by mělo býti na jisto prokázat Vaši totožnost. Obecně mezi lidmi se tímto rozumí zejména průkaz občanský, řidičský a pas. Je třeba ale vždy hodnotit ve vztahu ke konkrétní situaci. Například zde zmiňujete nějaký úřad. Pro příklad zde uvedeme úkon, kdy žádáte o výpis z bodového hodnocení řidiče. V tomto případě bude žádost vyřízena pouze pokud se prokážete pasem či občanským průkazem, nikoli řidičským. Není to z toho důvodu, že by zákon řidičský průkaz takto neuznával, ale čistě z praktického hlediska proto, že pověřená místa pro toto jednoduše nemají v žádosti v programu kolonku řidičský průkaz, ale pouze občanský průkaz či pas. 


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.