Podmíněné propuštění

DOBRÝ DEN,MÁM DOTAZ,MŮJ PŘÍTEL,SE K TERÝM NYNÍ ŽIJI JIŽ DEVATENÁCT LET JE VE VĚZNICI!CHTĚL BY SI ZAŽÁDAT O PODMÍNEČNÉ PROPUŠTĚNÍ!TVRDÍ MI ALE,ŽE MOHU ŽÁDAT I JÁ SAMA S JEHO MATKOU,ANIŽ ON BY SE K ŽÁDOSTI PŘIPOJIL!!ALE VŠUDE ČTU,ŽE MUSÍ ODSOUZENÝ ŽÁDAT SÁM,PAK SE MŮŽE K TOMUTO I PŘIPOJIT RODINA!MŮŽETE MI PROSÍM PORADIT,ZDA MOHU ŽÁDAT JÁ,NEBO MUSÍ ON!A POKUD JEN ON,MŮŽEME SE K TÉTO ŽÁDOSTI PŘIPOJIT?VELICE VÁM DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ!

Odpověď:

Vážená paní,

dle trestního řádu může tuto žádost podat pouze státní zástupce nebo ředitel věznice, v níž se vykonává trest a to na žádost odsouzeného nebo i bez takové žádosti, a to ve veřejném zasedání. Žádost o podmíněné propuštění z trestu odnětí svobody podle § 88 odst. 2 trestního zákoníku může obviněný podat jen, pokud k ní připojí kladné stanovisko ředitele věznice, že odsouzený prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba; jinak soud o takové žádosti nerozhoduje a vrátí ji obviněnému s poučením o nutnosti připojit k ní uvedené stanovisko ředitele věznice. Podmíněné propuštění může navrhnout též zájmové sdružení občanů, nabídne-li převzetí záruky za dovršení nápravy odsouzeného. Souhlasí-li s tím odsouzený, může zájmové sdružení občanů před podáním návrhu na podmíněné propuštění požádat ředitele věznice, v níž se vykonává trest, aby mu sdělil stav převýchovy odsouzeného. Vaše případné připojení k této žádosti není vyloučeno, ale jeho účinky jsou na uvážení soudu. 


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.