Nová úprava zanedbání povinné výživy v trestním zákoníku

Dobrý den, prosím Vás zkouším se na Vás obrátit, jelikož každý mi říká něco jiného. Jedná se o to, že bývalý manžel (již jsme spolu 5 let rozvedení) mi minulé léto přestal platit alimenty, navíc mi už ani nebere mobil a na své adrese, kde dřív byl ho nemohu zastihnout. Jedna kolegyně mi říkala, že když dlouho neplatí, tak že je to i trestný čin, tak jsem se ptala i v okolí, ale každý tvrdí trochu něco jiného, jak to tedy je?

Odpověď:

Vážená paní,

chápeme, že v tomto teď úplně nemáte jasno, jelikož právní úprava prošla dva roky zpět celkem podstatnou změnou. Například dříve muselo toto zanedbání mít trvání až minimálně půl roku. Přikládáme tedy aktuální verzi příslušného § 196 trestního zákoníku:

(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
 
(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta.
 
(3) Odnětím svobody na jeden rok až pět let bude pachatel potrestán,
a) vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze, nebo
b) byl-li za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán.
   Obecně tedy se můžete dostavit již po 4 měsících ne služebnu Policie ČR a podat trestní oznámení. Nutno také říci, že tato úprava není pouze represivní, jelikož v dalším paragrafu příslušného zákona je uvedeno:
Trestní odpovědnost za trestný čin zanedbání povinné výživy zaniká, jestliže trestný čin neměl trvale nepříznivých následků a pachatel svou povinnost dodatečně splnil dříve, než soud prvního stupně počal vyhlašovat rozsudek.
Toto ustanovení o účinné lítosti tudíž nutno hodnotit jako významný motivační faktor i po podání trestního oznámení.

Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.