Autorský zákon a školní výuka

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o krátkou radu ohledně dlouhodobé nejasnosti v možnosti použití neautorského materiálu při výuce na střední škole. Je právně nekonfliktní pouštět studentům nahrávky z rozhlasu, filmy z dvd (většinou s upozoněním, že je zakázána jejich veřejná produkce), či rozdávat jim okopírované materiály - texty knížek, časopisů atd? děkuji 

Odpověď:

Vážený pane,

při posuzování těchto otázek je třeba postupovat dle výkladu autorského zákona, který toto za splnění určitých podmínek umožňuje. Zejména je třeba, aby se jednalo o interní potřebu v rámci využívání, a aby zde zároveň nedocházelo k případnému obohacení či jakémukoliv finančnímu zhodnocení, které by vycházelo z tohoto použití.

Užití těchto děl nesmí být v rozporu s běžným užitím, tedy nesmí být dotčeny oprávněné zájmy autora, tedy například nelze rozmnožovat třeba celé učebnice a rozdávat je žákům nebo dokonce prodávat. 


Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.