Kupní smluva - cizí státní příslušník

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Moje teta prodává byt v osobním vlastnictví manželům,kteří jsou oba občany Vietnamu a mají bydliště na území ČR. .Můžete mi prosím poradit jak má být ve smlouvě uvedeno do jakého vlastnictví nebo spoluvlastnictví nemovitost kupují? Jde mi o to, že oba manželé jsou dle čl. 19 odst. 1 zákona 98/1984 občany jedné smluvní strany (Vietnam) a mají bydliště na území druhé strany (ČR), jejích osobní a majetkové vztahy se řídí právním řádem smluvní strany, jejímiž jsou občany (Vietnam). Podle českého právního řádu by to bylo, že nemovitost přijímají do společného jmění manželů, ale nevím, když to má být podle Vietnamského právního řádu - zda to mají do společného vlastnictví manželů nebo bezpodílového vlastnictví.

Odpověď:

Vážená paní,

máte pravdu, že v tomto případě existuje speciální mezinárodní smlouva, která má aplikační přednost před jinými předpisy, které v mezinárodním právu soukromém využíváme (například nařízení Řím I.). Je třeba si ale uvědomit, že v článku 32 této smlouvy je uvedeno, že

(1) Forma právních úkonů se řídí právním řádem platným pro samotný právní úkon. Stačí však, je-li učiněno zadost právnímu řádu platnému v místě, kde k právnímu úkonu došlo.
 
(2) Forma právních úkonů týkajících se nemovitostí se řídí právním řádem smluvní strany, na jejímž území nemovitost leží.
A toto je pro Vás při prodeji jediná relevantní informace. Je tedy jasné, že forma této kupní smlouvy bude odpovídat požadavkům, které klade náš právní řád. Víc vědět nepotřebujete. Vaše teta bude ve smlouvě vystupovat jako prodávající a tito manželé z Vietnamu jakožto kupující. Pro prodejce není podstatné, jakým způsobem potom bude toto vlastnické právo vypadat v rámci jejich manželství, které se dle této smlouvy řídí právem Vietnamským. Nakonec potom je třeba říci, že smlouva kupní řeší převod vlastnického práva a nikoliv jeho následnou formu mezi manželi. Nemůžete tuto formu ani zvolit v případě, že by se jednalo o české manžele. Tato následná podoba vlastnického práva mezi manželi je na kogentních normách příslušného právního řádu, v tomto konkrétním případě Vietnamského. Stačí tedy napsat normální smlouvu a netřeba uvádět výše uvedené.

Upozorňujeme, že tato odpověď se vždy vztahuje ke konkrétnímu dotazu a jeho okolnostem nebo je pouze obecného rázu. Zejména je třeba pamatovat na to, že zde uvedené odpovědi vždy vycházejí z právního stavu ke dni zodpovězení dotazu a nemusí tak být aplikovatelné na Váš konkrétní případ. Doporučujeme tedy zkusit položit dotaz na Bezplatnou právní poradnu nebo se v ideálním případě obraťte se svým právním problémem přímo na advokátní kancelář.