Zápočtový list a jeho vystavení zaměstnanci

Dobrý den, velice rád bych Vás požádal o radu. Včera semnou zaměstnavatel rozvázal pracovní poměr dohodou. K dohodě jsme podepsali protokol o předání věcí a služebního vozidla. Dnes po mě chce zaměstnavatel ještě dodat poznámky z jednáních a seznam klientů, kterým jsem daroval reklamní předměty. Podmiňuje to zadržením zápočtového listu. Má na to právo ? Mockrát děkuji za odpověď.

Odpověď:

Vážený pane,

jsme rádi, že jste se nám ozval, jelikož jednání Vašeho zaměstnavatele jistě není  pořádku. Nejprve tedy odpovíme obecně - zaměstnavatel na toto právo nemá. Z ustanovení § 313 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce jasně vyplývá povinnost zaměstnavatele vydat při skončení pracovního poměru zaměstnanci potvrzení o zaměstnání (zápočtový list). Tato povinnost pro zaměstnavatele je jednoznačná a tento si nemůže klást nějaké další podmínky vůči Vaší osobě. Pokud bude stále takto konat, tak doporučujeme mu zkusit nejprve domluvit, jelikož je představitelné, abyste dal podnět na místně příslušný oblastní inspektorát práce či případně se můžete i obrátit na soud a tohoto svého práva na vydání potvrzení o zaměstnání se domoci.

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši bezplatnou právní poradnu online zdarma.

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši Bezplatnou právní online poradnu

Dotazy z Bezplatné právní poradny

    Reklama