Příplatek za práci v sobotu a v neděli?

Dobrý den, rád bych si ověřil, zda mám podle § 126 Zákoníku práce nárok na příplatek za práci v sobotu a v neděli 25% hodinové mzdy. Děkuji mnohokrát.

Odpověď:

Vážený pane,

§ 126 zákoníku práce skutečně zní takto: "(1) Zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku. (2) Při výkonu práce v zahraničí může zaměstnavatel poskytovat příplatek podle odstavce 1 místo za práci v sobotu a v neděli, za práci ve dnech, na které podle místních podmínek obvykle připadá nepřetržitý odpočinek v týdnu." Toto ustanovení je ale zařazeno v části o platu, tedy týká se zaměstnancům ve státní správě. Pokud pracujete v soukromém sektoru, pobíráte tedy mzdu, vztahuje se na Vás ustanovení § 118 zákoníku práce: "(1) Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Jinou minimální výši a způsob určení příplatku lze sjednat jen v kolektivní smlouvě. (2) Při výkonu práce v zahraničí může zaměstnavatel poskytovat příplatek podle odstavce 1 místo za práci v sobotu a v neděli, za práci ve dnech, na které podle místních podmínek obvykle připadá nepřetržitý odpočinek v týdnu."

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši bezplatnou právní poradnu online zdarma.

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši Bezplatnou právní online poradnu

Dotazy z Bezplatné právní poradny

    Reklama