Volební období starosty

Dobrý den. Zajímá mě kolik volebních období může být stále stejný starosta. Domnívám se ,že byla změna zákona ( z neomezené doby na dvě čtyřleté období). Je tomu tak nebo ne ? Děkuji

Odpověď:

Vážený pane,

starosta obce je dle ustanovení § 103 zákona o obcích volen zastupitelstvem obce z řad svých členů. Požadavky na osobu starosty se tedy odvíjejí od požadavků na volbu zastupitele obce. Zastupitelem se může stát občan obce, který dosáhl věku 18 let. Starosta musí být občanem České republiky, takže na něj nedopadá výjimka uvedená v § 17 zákona o obcích. Funkční období zastupitelstva je dle čl. 102 odst. 2 Ústavy ČR zasadně čtyřleté. Žádná další omezení aktuálně neexistují, takže doba je stále neomezená. 

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši bezplatnou právní poradnu online zdarma.

Pokud máte pocit, že zde uvedené případy jsou příliš obecné na Váš konkrétní případ, tak se obraťte na naši Bezplatnou právní online poradnu

Dotazy z Bezplatné právní poradny

    Reklama